تبلیغات
|-| Mehran Modiri |-| - درباره ی دایره زنگی در ۶ بخش

|-| Mehran Modiri |-|

درباره ی دایره زنگی در ۶ بخش
دوشنبه 5 آذر 1386

۱- 

می‌گویند؛ «دایره زنگی» یك «چهارشنبه‌سوری» كمدی است.

«دایره زنگی» اما طنزی ویران‌كننده دارد. دیگر همه چیز در حد لبخند نیست؛ قصه‌ای سراسر خنده است كه با مجموعه‌ای از بازیگران حرفه‌ای جلوی دوربین رفته.

گزارشی از پشت صحنه دایره زنگی

*البته این گزارش یه اشتباه هم داره.جایی که نوشته:

"فیلم درباره دختر و پسری است كه بعد از تصادف با ماشین پدرشان یك روز وقت دارند تا ماشین را تعمیر كنند. برای همین به شمال شهر می‌روند تا كار كنند؛ جایی كه یك زوج با همدیگر دعوایشان شده. این زوج مهران مدیری و هدیه تهرانی هستند."

نقش بازیگر مقابل مدیری رو  هدیه تهرانی بازی نمی کنه.

-----------------------------------------

۲-

پریسا بخت آور،کارگردان فیلم قصد دارد بخش‌هایی ویدئویی به دایره زنگی اضافه كند و البته گروه سازنده بعد از پایان تدوین فیلم، تصمیم نهایی را در این مورد اتخاذ می‌كنند.

-----------------------------------------

۳-

صحبت های بهاره رهنما در گفت و گو با بانی فیلم(5 آذر 86) درباره ی دایره زنگی و نقشی که ابتدا قرار بود هدیه تهرانی اونو بازی کنه.

....

بهاره رهنما:...تجربه در فیلم <دایره زنگی> در عین اینكه بازی در كنار بازیگرانی چون گوهر خیراندیش، شریفی‌نیا، مهران مدیری، اكرم محمدی و... باعث شد كه من تجربیات زیادی در كنار این عزیزان پیدا كنم و بیاموزم‌، اما فضای كاری نامساعد روح و جسم من را در طی كار آزرد.

‌بانی فیلم:از بازی در <دایره زنگی> صحبت كردید، چه عاملی سبب شد كه این همكاری صورت بگیرد حضور پریسل بخت‌آور كه در <من یك مستأجرم> سابقه همكاری با ایشان را داشتید یا فیلمنامه اصغر فرهادی این جذابیت را آفرید؟

 <دایره زنگی> یكی از بهترین فیلمنامه‌هایی است كه در این سال‌ها خوانده‌ام، فیلمنامه‌ای كه از زندگی لبریز است و در هم تنیدن این لحظات فیلمنامه خارق‌العاده‌ای را برجای گذاشته است. من معتقدم در این كار اولین مقوله‌ای كه بازیگر را به خود جذب می‌كرد، فیلمنامه بود. پس از فیلمنامه، داشتن یك تهیه‌كننده خوش‌نام در لیست كار، این همكاری را تضمین می‌كرد. حضور در اولین تجربه سینمایی پرسیا بخت‌آور برای من بسیار جالب بود. من تجربه‌های زیادی با او در این سال‌ها داشته‌ام، همكاری در سریال <داستان یك شهر> كه ایشان مجری طرح بود، پس از آن بازی در تئاتر پایان‌نامه او با عنوان <پیش از ناشتایی> و در نهایت ریسك انتخاب من برای بازی در دو نقش در <من یك مستأجرم>، همه و همه دوستی محكمی بین من و پریسا بخت‌آور ایجاد كرده بود، ولی سینمای ما به دلیل محدودیت‌های سرمایه‌ای كه دارد، دوستی‌ها مبنای همكاری قرار نمی‌گیرد و این همكاری فارغ از این دوستی صورت گرفت. مقوله دیگری كه من را به بازی در این كار ترغیب می‌كرد، بازی در نقش مقابل مهران مدیری بود كه به نظر من یكی از اعجاب‌آورترین بازیگرهاست و این مجال همكاری تا این زمان فراهم نشده بود و بازی در <دایره زنگی> این امكان را به من می‌داد.

‌از فضای كاری نامساعد <دایره زنگی> گفتید، این شرایط نامساعد از چه مقوله‌ای نشأت می‌گرفت؟

 پیش از انتخاب من برای نقش كچوری، قرار بر این بود كه هدیه تهرانی نقش را بازی كند كه در نهایت بازی در این نقش را نپذیرفتند، نقش كچوری در جایگاه خود به تنهایی نقش بسیار سختی بود. حالا كه من این ریسك را پذیرفته بودم كه به جای بازیگر دیگری این نقش را بازی كنم، این حاشیه‌ها را هم پذیرفته بودم كه مدام چه در طول كار و چه در زمان نمایش فیلم بازی‌ام مقایسه شود. ولی من به دلیل علاقه به ایفای این نقش این ریسك را پذیرفتم ویویان‌ لی در یك مصاحبه گفته بود، من نقش اسكارلت اوهارا در فیلم <بر باد رفته> را با چنگ و دندان به دست آوردم. فعلاً شما هم تا زمان اكران <دایره زنگی> این را به این كه من این نقش را نه مطلقاً با زور، ولی با تمام توانایی‌های شخصی و به قول ویویان لی با چنگ و دندانم به دست آوردم.

‌حالا پس از این تلاش، نتیجه كار را چطور می‌بینید، آیا معتقدید نقش ارزش این زحمت به دست آوردن را پیدا كرد یا نه؟

نقش كچوری احتمالاً یكی از بهترین كارهای من در عرصه سینما خواهد بود. ولی به لحاظ صدمه روحی كه دیدم حتماً عزیزترین كار كارنامه كاری من نخواهد بود، من نقش سخت كچوری را در شرایط نامناسب روحی، خلق كردم و سعی كردم از همه غم و غصه‌های شخصی‌ام بهره‌ بگیرم تا آن قدرت لازم را به شخصیت كچوری بدهم.

‌از بهره بردن از لحظات تنهایی و غم و غصه گفتید، آیا نقش كچوری برخلاف اغلب كارهایتان عاری از نوعی ظرافت‌های طنزگونه است؟

اصغر فرهادی از باهوش‌ترین فیلمنامه‌نویسان سینماست كه به شدت روی كلمات و آهنگ دیالوگ‌ها كار كرده است و نوعی طنازی را در دیالوگ‌ها گنجانده است، كه این طنز در مورد شخصیت كچوری هم اتفاق افتاده است.

....

-----------------------------------------

۴-

مطلب بعدی گزارش بسیار امیدوار کننده پایگاه اطلاع رسانی سینمای ایران درباره فیلم دایره زنگی هست که این فیلم رو دارای موقعیت بسیار مناسبی در جشنواره فجر دونسته و نوشته علاوه بر وجود ستاره های مطرح بی شمار در این فیلم،دایره زنگی به دلیل طرح موضوعات مهم اجتماعی به شدت مورد توجه کارشناسان مسائل اجتماعی و روان شناسی قرار خواهد گرفت.(این مورد به خوبی در گفته های بهاره رهنما درباره ی فیلمنامه ی دایره زنگی هم مشهوده) در این گزارش اومده تولید چنین آثاری و استقبال افكار عمومی از اونا،باعث میشه تا از رفتن سینمای ایران به سوی تولید آثار سطحی خودداری بشه.رسیدن دایره زنگی به جشنواره فیلم فجر قطعیه،ضمن اینکه ‌دست اندركاران فیلم قصد دارند فیلم رو پس از نمایش در جشنواره فیلم فجر،بلافاصله اكران كنند.

-----------------------------------------

۵-

تهیه کننده دایره زنگی هم در بخشی از  گفت و گویی که با سایت سینمای ما داشته درباره فیلم پر ستاره ی دایره زنگی گفته:

كار با 22 بازیگر مطرح آسان نیست

جمع كردن حدود 22 بازیگر مطرح در یك فیلم 110 دقیقه‌ای كار آسانی نیست. تمامی نقش‌ها كوتاه است اما بازیگران با انرژی فوق‌العاده‌ای بازی كرده‌اند. تمامی آنان زحمت كشیدند تا نتیجه كار خوب درآید. فكر می‌كنم «دایره زنگی» از جمله فیلم‌های ماندگار سینمای ایران است. در این فیلم مسائل اجتماعی با نگاهی طنز مطرح می‌شود و فیلم دولایه اجتماعی و طنز دارد. خوشبختانه با اینكه تعدادی ستاره در این فیلم حضور داشتند، كارها به خوبی پیش رفت و مشكلی با گروه نداشتیم. خوشبختانه فضا بسیار دوستانه و صمیمی بود و همه با هم همدل و همراه بودند. در بعضی از فیلم‌ها با مشكلات رفتاری برخی از بازیگران مواجه شدم. فكر می‌كنم رابطه چندسویه‌ای میان كارگردان و بازیگر و تهیه كننده وجود دارد.به عنوان تهیه‌كننده باید توقعات بازیگر را برآورده كنم و او هم در مقابل باید به خوبی وظیفه خود را ایفا كند. «دایره زنگی» ‌دو برابر یك فیلم معمولی هزینه داشت. ساخت این فیلم كار بزرگی بود اما خوشبختانه با همكاری بازیگران و فضای صمیمی كه وجود داشت، ‌مشكلی در ارتباط با حضور چندین ستاره در فیلم نداشتیم.

-----------------------------------------

۶-

آلبوم عکس دایره زنگی در سایت سینمای ما
نوشته شده توسط الهه در دوشنبه 5 آذر 1386 و ساعت 05:11 ق.ظ