تبلیغات
|-| Mehran Modiri |-| - پاسخ سازندگان سریال "شبهای برره" به برخی انتقادات

|-| Mehran Modiri |-|

پاسخ سازندگان سریال "شبهای برره" به برخی انتقادات
پنجشنبه 28 مهر 1384
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۴/۰۷/۲۸‬  

سازندگان مجموعه تلویزیونی "شب‌های برره " و گروه فیلم و سریال شبكه سه سیمابه برخی انتقادات و دیدگاههادر خصوص‌این مجموعه تلویزیونی پاسخ دادند.

در بخشی‌ازاین جوابیه كه یك نسخه‌ازآن روز پنجشنبه از طریق روابط عمومی شبكه سوم سیما به‌ایرناارسال شد،چنین آمده‌است: این روزها مطالب مختلفی در برخی مطبوعات درباره مجموعه طنز تلویزیونی شب‌های برره به چاپ رسیده كه در برخی ازاین مطالب انتقاداتی ازاین برنامه شده است .

دراین بیانیه آمده‌است: عده‌ای دلسوزانه و از روی حسن نیت و به قصداصلاح و خیرخواهی در خصوص وجود برخی كاستی‌ها و ضعف‌ها و احیانا بدآموزی‌های این برنامه ابراز نگرانی كرده‌اند كه بدین وسیله از آنان تشكر می‌شود.

دست اندركاران این برنامه افزودند: به نظر می‌رسد كه عده‌ای حدود انصاف را درنوردیده و با نقادی غیر كارشناسانه خود در مسیر تخریب رسانه ملی و دستاندركاران این برنامه گام برداشته‌اند .

دراین جوابیه به برخی انتقادات و دیدگاه‌هااشاره شده و آمده است بیان تمثیلی كه در این مجموعه به كار رفته است تا حدی دراین كه بیننده به بعضی از ظرایف و نكات مورد نظر گروه سازنده اقلا در قسمت‌هایی كه تاكنون پخش شده پی نبرد، بی‌تاثیر نبوده است .

در بخشی دیگری از این جوابیه آمده است:اگر می‌خواستیم بانگاهی ایجابی رفتار صحیح‌انسانی و اجتماعی را تبلیع و ترویج كنیم و به عبارتی بیننده را نصیحت كنیم،قطعا به دام شعار زدگی می‌افتادیم و با تبلیع مستقیم كه مطبوع طبع بیننده هوشیار و فهیم طنز تلویزیونی نیست از مقصود خود باز می‌ماندیم.

نویسندگان این جوابیه بااشاره به برخی ویژگی‌های این مجموعه تلویزیونی افزوده‌اند در ساخت این مجموعه برآن شدیم تابا رویكردی سیاسی به هجو عادات واخلاق ناپسند فردی واجتماعی ونقد روابط سوء و ناهنجاری‌های جامعه بپردازیم تاازاین راه رسالت خود را در تولید محصولی پیام‌دار و متناسب با اهداف رسانه ملی انجام دهیم .

درادامه این بیانیه چنین آمده است اگر چه هنوز در ابتدای راه هستیم و قسمتهایی از برنامه كه تا كنون تولید و پخش شده است حدود یك پنجم كل مجموعه را شامل می‌شود،اما به پشتوانه تفكر و تحقیق و بحث‌های كارشناسانه و حمایت‌ها و هدایت‌های مادی و معنوی سازمان صدا و سیما و مدیران شبكه و به اتكای همكاری و همراهی گروهی منسجم و كارآزموده توانسته‌ایم حجم قابل توجهی از مفاهیم ارزشمند و آموزه‌های اخلاقی مورد نیاز جامعه را در این مجموعه مطرح كنیم .

دراین جوابیه با اشاره به برخی مفاهیم ارزشمند و آموزه‌های اخلاقی این مجموعه تلویزیونی آمده است: دراین مجموعه تلاش شده است تقبیح چاپلوسی و تملق گویی كه متاسفانه در جامعه ما رواج یافته‌است،از طریق خلق شخصیتی چون " جان نثار" به تصویركشیده شود.

"تقبیح غیبت و بد گویی كه متاسفانه نقل بعضی از مجالس و محافل ما شده است از طریق تشبیه‌آن به مراسم نخودچی خوران باعث تنفر بیننده از این گناه و عمل ناپسند است".

نهی از دو رویی و دوگانگی در رفتار و در روابط اجتماعی بااستفاده از افعال معكوس تمثیل این معناست، نفی سودجویی و منفعت طلبی و كسب درآمدهای حرام و نامشروع با انگیزه عمل به‌ارتشا واختلاس است و اشاره به زشتی با این عمل كه همه چیز قابل معامله با پول است از جمله مواردی است كه به زبانی طنز گونه در این مجموعه به تصویر كشیده شده است.

این جوابیه می‌افزاید تاكید بر لزوم كنارگذاشتن آداب و رسوم غلط و دست و پاگیری كه هیچ تناسبی با موازین شرعی و سنت‌های‌اسلامی ندارد، از جمله سختگیری‌های بی‌مورد در ازدواج، نفی برخی باورهای غلط مثل بسته شدن عقد دختر عمو و پسر عمو در آسمان كه متاسفانه هنوز هم در برخی از مناطق كشور رواج دارد، طرح مشكلات ناشی از ازدواج تحمیلی به عنوان یك رفتار غیر اسلامی همچنین ذم تحمل ناپذیری و پرخاشگری و توسل به زور در تعاملات اجتماعی از طریق نمایش دعواهای بی‌مورد و كسانی كه با كوچكترین مخالفتی بایكدیگر دست به یقه می‌شوند از جمله مواردی است كه قسمت‌های پخش شده این مجموعه بر آن تاكید داشته است .

سازندگان مجموعه تلویزیونی شب‌های برره در جوابیه خودآورده‌اند:
درانتخاب جغرافیای برره ،دكورها، لباس‌ها و گویش این مردم نهایت دقت شده است كه به هیچ یك از مناطق ایران شبیه نباشد، تا مبادا شائبه توهین به قوم خاص، زبان و لهجه خاص، یا بخشی از سرزمین پهناور ایران را به وجود بیاورد.

"حتی دقت كرده‌ایم تا بحث شهری و روستایی مطرح نشود و این كه در بعضی ازانتقادات به تمسخر روستاییان متهم شده‌ایم و در برخی دیگر به توهین به شهری ها، نشان می‌دهد، كه واقعا قصد تحقیر و توهین به هیچ یك ازاین قشرها را نداشته‌ایم و به مقصود و منظور خود ازایجاد ناكجاآبادی انتزاعی نزدیك شده‌ایم".

در این پاسخ آمده است : البته در این میان به موفقیت دیگری نیز نایل آمده‌ایم كه همان ایجاد تنفر در بیننده به رفتارهای غلط برره‌ای هاست كه در اعتراض اهالی مناطق مختلفی از كشور به تشابهات اتفاقی ناشی از برخی اسم‌ها دیده می‌شود.

درادامه این جوابیه آمده‌است: از وارد شدن لطمه به زبان فارسی به عنوان یكی از عیب‌های برنامه سخن به میان آمده است كه باید بپرسیم آیا لهجه‌های مختلفی كه درایران وجود دارند،تاكنون لطمه‌ای به‌این زبان زده‌اند،اگر جواب منفی است پس لهجه بازیگران این مجموعه نیز چندان صدمه‌ای به‌این زبان وارد نخواهد كرد، ضمن اینكه تاثیراصطلاحات و تكیه كلام‌های مجموعه‌های طنز تلویزیونی معمولا مقطعی است و به همان سرعتی كه در بین بینندگان جا می‌افتد و شایع می‌شود،به همان سرعت نیز از خاطره‌ها محومی‌شود.

این جوابیه با تاكید بر غنای و استحكام زبان فارسی اضافه می‌كند نكته مهمی كه دراین‌باره می‌توان گفت این‌است كه زبان فارسی به دلیل غنای فرهنگی و غلبه ذاتی خود در طول تاریخ نه تنها تحت تاثیر لهجه‌ها و حتی زبان‌های دیگر قرار نگرفته است، بلكه بر بسیاری ازاین زبان‌ها تاثیرگذار نیز بوده است .

در ادامه این جوابیه آمده است:در كشور همسایه افغانستان با وجودی كه اكثریت با پشتون‌هاست،اما مردم افغان یا فارسی زبانند یا دو زبانه و حتی پشتون‌های این كشور نیز فارسی بلدند و این نشان از نفوذ زبان فارسی دارد.

این جوابیه می‌افزاید: در برخی ازایرادات به‌این برنامه به هزینه میلیاردی كاراشاره شده است كه برای رفع هرگونه سوء تفاهم دراین‌باره باید گفت: هزینه ساخت این برنامه دقیقه‌ای ‪ ۱۱۶‬هزار تومان است كه با احتساب ‪ ۹۰‬برنامه.‪ ۴‬دقیقه‌ای رقم كل هزینه ساخت برنامه نصف آنچه كه در مطبوعات آمده هم نمی‌شود كه باتوجه به سختی كار و تعدد بازیگران و مخارج سنگین دكور و اجاره مكان فیلمبرداری كه باغی به مساحت حدود چهل هزار متر مربع است، شاید این مجموعه جزو ارزانترین سریال‌های تلویزیونی است .

در بخش دیگری از این جوابیه چنین آمده است ،ادخال سرور در قلب مومن و ایجاد ابتهاج خاطر و نشاندن تبسم بر لبان بیننده اولین هدف است كه دست اندركاران این مجموعه دنبال می‌كنند كه اگر هیچ یك از نكاتی كه ذكر شد نیز در این برنامه وجود نداشت، همین ایجاد نشاط و شادی و سرور در مخاطب به عنوان دلیل تولید و پخش این مجموعه كفایت می‌كرد .

در پایان ابرازامیدواری شده‌است تا درادامه‌این مجموعه بتواند نقیصه‌های خود را جبران كند.

http://www.irna.ir/fa/news/view/line-10/8407280284185505.htm

مطالب قبلی رو هم اگه نخوندید بخونید که مهمن.
نوشته شده توسط الهه در پنجشنبه 28 مهر 1384 و ساعت 09:10 ق.ظ