تبلیغات
|-| Mehran Modiri |-| - شب های برره کاری موفق و قوی

|-| Mehran Modiri |-|

شب های برره کاری موفق و قوی
چهارشنبه 4 آبان 1384
ایرنا:
یك منتقد سینما از طنز "شبهای برره " به عنوان كاری موفق و قوی یاد كرد
مشهد، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۴/۰۸/۰۴‬

داخلی. فرهنگی. شبهای برره
یك منتقد سینما گفت: سریال "شبهای برره" كاری موفق و قوی است كه با تیزبینی خاصی بسیاری از سنت‌ها و خلقیات منفی رایج بین مردم را به نقد كشیده است.

رضا خسروزاد امروز در گفت و گو با ایرنا افزود: اصولا برنامه‌های شبانه كه در مدت زمان طولانی پخش می‌شوند و برای تولید و فیلمبرداری آن زمان كوتاهی وجود دارد، خالی از ضعف و اشكال نیست.

وی اظهار داشت : با این وجود سریال مذكور نسبت به زمان اندك تولید آن از محتوا و ساختار قابل قبولی برخوردار است.

خسروزاد توضیح داد: البته افرادی این سریال را دارای بدآموزی می‌دانند، و نسبت به پخش آن اعتراض كرده‌اند،اما آنچه مسلم است اینكه غیبت، تهمت، مسخره كردن، ظاهرسازی، تنبلی، رشوه خواری، بسیاری رسوم و سنتهای قومی نكوهیده و به قول برره‌ای‌ها "پاچه خواری" از كارهایی است كه بی‌تعارف بسیاری از ما در طول روز به كرات آنها را انجام می‌دهیم.

وی اضافه كرد: حتی برخی از ما آنقدر به این رفتارهای زشت كه در اسلام نیز بعضا حرام دانسته شده عادت كرده‌ایم كه جزئی از اعمال روزانه ما محسوب می‌شود و هیچكدام ما حتی احساس بدی از انجام آنها نداریم.

وی اظهار داشت: شبهای برره، در حقیقت مانند آیینه‌ای عمل كرده است كه به نحوی زیبا و با كمی غلو كه برگرفته از ذات طنز است، زشتی‌های عمل ما را به رخ ما می‌كشد.

وی ادامه داد: این امر طبیعی است كه هر چیزی را از بیرون بنگری واقعی‌تر به نظر می‌آید و اگر زشتی را از روبرو بنگری قطعا واقعی دیده می‌شود.

این منتقد سینما یادآور شد: اما باید به این مطلب كه "آیینه چو رخسار تو بنمود راست، خود شكن آیینه شكستن خطاست"، توجه داشته باشیم.

طنز "شبهای برره " كه تاكنون چندین قسمت آن از شبكه سه سیما پخش شده با دیدگاهها و واكنش‌های منفی و مثبت همراه بوده است.

-------------------------------------------

رضا درستکار در گفت‌وگو با ایسکانیوز:

شبهای برره واقعیات روز جامعه را نشان می‌دهد

ایسکانیوز ـ ما نمی‌‌توانیم به شکل ریاکارانه همه چیز را پاستوریزه کرده و خود را بافرهنگ نشان دهیم.

رضا درستکار، منتقد در گفت‌وگو با سرویس فرهنگی هنری ایسکانیوز ضمن بیان این مطلب افزود: در وضعیتی که تلویزیون ایران وضعیت نزار و بیماری را پشت سرمی‌گذارد باید ارزش کارگردانی چون مهران مدیری را دانست.
وی افزود: شب‌های برره آینه‌ای است گرفته شده به بخشی از محیطی که ما در آن زندگی می‌کنیم و کسانی که در این آینه حضور دارند افرادی هستندکه به زبان و نگاه ما چیزهایی را بیان کرده که واقعیت جامعه امروز ماست.
درستکار گفت: مجموعه شب‌های برره بعد از مدت‌ها برای اولین بار نگاه ، قالب و زبان درستی را به کار گرفته است و با کمترین امکانات توانسته به بهترین وجه خود را نشان دهد.
وی افزود: در حالی که مجموعه‌های دیگر ناتوان و مخاطبان تلویزیون به شدت در حالت ریزش هستند ،مجموعه‌ای با نام شب‌های برره باید مایه مباهات صدا و سیما قرار گیرد.
این منتقد با اشاره به این که  این مجموعه از استانداردهای یک مجموعه تلویزیونی در ایران بسیار بالاتر است، اظهار داشت: اگر افرادی با این مجموعه به شکل انتقاد آمیزی برخورد می‌کنند نشان ا زظرفیت اندک آنها دارد و به لحاظ فرهنگی در حق خود ظلم بزرگی را مرتکب می‌شوند.
نوشته شده توسط الهه در چهارشنبه 4 آبان 1384 و ساعت 05:10 ق.ظ