تبلیغات
|-| Mehran Modiri |-| - چهار مطلب جدید

|-| Mehran Modiri |-|

چهار مطلب جدید
پنجشنبه 24 آذر 1384
ارزیابی دو سال عملكرد دیپلماسی هسته‌ای در برره
۲۳ آذر ۱۳۸۴ - بازتاب:
پخش برنامه سه‌شنبه شب «شب‌های برره» كه به ارزیابی دو سال عملكرد دیپلماسی هسته‌ای جمهوری اسلامی پرداخته بود، با واكنش و استقبال گسترده افكار عمومی روبه‌رو شده است.

در برنامه شب گذشته «شب‌های برره» ساخت یك كارخانه تولید كنسرو نخود به عنوان تمثیلی از نیروگاه اتمی بوشهر به كار گرفته شده بود و با مخالفت و دخالت‌های یك قدرت بانفوذ (كنایه از آمریكا و اروپا) و بخشداری مركز، كه به عنوان نماد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معرفی شده بود، مجوز ساخت این كارخانه را در برره صادر نمی‌كرد.

بخشداری مركز با توسل به بهانه‌هایی همچون ناامنی بر اثر خشونت «كیوون»، نقض حقوق بشر «كیوون» در زندان‌های برره، امنیت برره برای خلافكاران و مجرمان مشهور كه اشاره به طرح پرونده نقض دمكراسی، نقض حقوق بشر و تروریسم علیه جمهوری اسلامی از سوی كشورهای غربی دارد، همچنان با ساخت كارخانه بررره مخالفت می‌كند.

در این برنامه همچنین مسائلی چون مصاحبه‌های مطبوعاتی زندانیان و اظهارات ضدونقیض آنان از داخل زندان نیز به طنز كشیده شده است.

در ادامه این طنز تلویزیونی، كیانوش (سیامك انصاری) و شیرفرهاد (مهران مدیری) كه تیم مذاكره‌كننده با بخشداری مركز را تشكیل می‌دهند، با دادن باج به بخشدار مركز (كنایه از آژانس)، مجوز ساخت كارخانه را دریافت می‌كنند، اما بخشدار مركز اظهار می‌كند، بنا بر فشار قدرت بانفوذ (اشاره به آمریكا و اروپا) بخشی از فراوری نخود باید توسط این قدرت انجام شود.

مذاكره‌كنندگان نیز برای جلوگیری از اطلاع افكار عمومی برره از عدم موفقیت كامل آنان، فراوری نخود در خارج از برره را به شكلی غیرمستقیم مطرح كرده و كسب مجوز ساخت كارخانه را یك موفقیت بزرگ ارزیابی می‌كنند.

سكانس پایانی این بخش از طنز تلویزیونی به استثمار برره توسط قدرت‌های بانفوذ اختصاص دارد كه صد درصد ارزش فعالیت آنان را به عنوان حق فراوری دریافت كرده و مذاكره‌كنندگان نیز اظهار بی‌اطلاعی می‌كنند.

به طنز كشیدن موضوع جنجالی پرونده هسته‌ای و نگاه اقتصادی به عملكرد مسئولان،‌ گامی بزرگ در ورود مستقل رسانه ملی به مباحث كلان جامعه به شمار می‌رود.

پیش از این نیز شبكه پنجم سیما به مدیریت اصغر پورمحمدی، در مجموعه «جستجو در شهر»، موضوع قتل‌های زنجیره‌ای، گروه‌های خودسر و خشونت‌طلب جامعه و... را به تصویر كشیده بود. در مجموعه طنز سیاسی «كاكتوس» هم كه از شبكه اول سیما پخش شد، نگاه اقتصادی به سیاست در زبان طنز ارائه شده بود.

مهران مدیری نیز با اختصاص قسمتی از سریال «نقطه‌چین» به تحصن نمایندگان مجلس ششم و هجو این اقدام، انتقادات زیادی برانگیخت، اما برنامه سه‌شنبه‌شب «شب‌های برره» نشان داد كه همكاران وی در ورود به حوزه فراجناحی سیاست خارجی نیز به مهارت‌های چشمگیری دست یافته‌اند.

منبع:http://www.baztab.com/news/31931.php

----------------------------------------------------------------------------------------

اقتصاد برره ای

۸۴/۹/۱۳ - ۸:۶ - آسیا - اسماعیل عبادی

کارهای طنز «مهران مدیری» همیشه از ظرافت‌های خاصی برخوردار بوده و شکل تازه ای به طنزهای تلویزیونی بخشیده است.

این کارگردان به مدد نویسندگان خوش ذوق، همیشه دست روی مسایلی می‌گذارد که بسیاری از اندیشمندان ما درگیر آن بوده اند. اگر کارشناسان اقتصادی بر مسایلی چون بیکاری و اقتصاد تک محصولی تاکید می‌کنند، مهران مدیری هم این سوالات و مسایل را به گونه ای دیگر طرح می‌کند. اصلا یکی از کارکردهای طنز، خوراندن بی‌دردسر تلخی‌هاست چراکه حقیقت بس تلخ است.

در سرتاسر سریال شب‌های برره، نحوه کار کردن و فعالیت اهالی برره خودنمایی می‌کند. اقتصاد برره که بر پایه نخود یا همان نفت استوار است نیازی به فعالیت در خود نمی‌بیند و لذا به طرز زیبایی که در سریال به نمایش درآمده، اهالی برره تنها نظاره گر دست طبیعت هستند و بذرافشانی و شخم زنی آنها آنگونه ای نیست که همه جا برقرار است. اقتصاد برره ای، اقتصادی غیر تولیدی است که همه به نوعی سر کارند و نخود(نفت) هم که به نوبه خود ارزش بین‌المللی دارد، خود به خود به بار نشسته و نیازی به فعالیت مداوم اهالی برره ندارد. جالب اینجاست که اهالی برره به این باور رسیده اند که مشغول کار هستند و دیگران چشم بصیرت دیدن فعالیت سخت آنها را ندارند. بیکاری امری است که بسیاری از آن فراری اند و زمانی هم که کار به مفهوم تولید کالا، خدمت و یا دانش نباشد، همگان به نوعی سرکار خواهند رفت و به گونه ای خود را مشغول می‌کنند. زمانی که نفت سهم اعزامی در تامین درآمد کشور داشته باشد، به نظر شما این نیروی کار میلیونی برای تامین اندک تولید غیر نفتی چه میزان باید کار کنند؟

از دوستی که در یکی از شرکت‌های دولتی مشغول کار بود پرسیدم: فلانی شما از صبح که می‌روی اداره مشغول چه کاری هستی؟ ایشان که یکی از سخت کوشان سیستم ناکارآمد دولتی به حساب می‌آید و الحق که روزانه بیش از 5 ساعت کار می‌کند پاسخ داد: وقت سر خاراندن ندارم. از صبح تا شب به امور پرسنلی رسیدگی می‌کنم و هزار و یک مشکل دیگر. گفتم: راستی این پرسنلی که این همه برای تو زحمت دارند و در جهت آسایش آنها سخت مشغولی چه چیز تولید می‌کنند؟ (اعم از کالا، خدمات یا دانش) گفت: این چیزها به من ربطی ندارد. اصلا به فرض هیچی تولید نمی‌کنند. من مشغول کار خودم هستم. کافی است تا با یاهو مسنجر چند تا از آن مهندسان عزیز را زیر نظر بگیریم که به اعتراف دوست عزیزمان همیشه آنلاین هستند و مشغول امر خیر چت! بیکاری، نداشتن شغل نیست. بلکه ممکن است شغلی هم داشته باشیم و از صبح تا شب با تمام وجود کار کنیم ولی در صورت نداشتن تولید همه بیکار بوده‌ایم، منتهی حس بذر افشانی سر زمین آن هم با حرکات چشم و به کمک وزیدن باد این آرامش را به ما می‌دهد که ما یک موجود فعالیم!

این است که می‌گویم: چایی دادن به بیل گیتس با چایی دادن به مهندسی که مشغول چت کردن است فرق دارد. اینجا در تحول تکنولوژیک جهانی نقش داری حتی به اندازه یک اپسیلون و آنجا در بیکاری مهندس شریکی. در هر دو حالت هم سرکاری! اما یکی تولیدی و دیگری برره‌ای.

منبع:

http://www.asianews.ir/main1.asp?a_id=21935


----------------------------------------------------------------------------------------

هورا

۸۴/۹/۷ - ۸:۵۷ - آسیا - امیر قادری

تجربه خیلی خوبی است. از آن تجربه هایی که جدا از همه شعارها و حرف ها و پندها و نصیحت ها، آدم به ایرانی بودن خودش‌افتخار می کند.

 مجموعه "شب های برره" تولید و آن وقت پخش شد. بعضی ها خوش‌شان آمد و بعضی ها دوست اش نداشتند. بعضی ها فکر می کردند که ادامه نمایش اش نه تنها بی ضرر که مفید و لذت بخش هم هست ( مثل من ) و بعضی ها فکر می کردند که باید جلوی نمایش اش گرفته شود. اما گرفته نشد. عوض اش همه نشستیم و حرف زدیم. هرکسی دلایل خودش را نوشت یا گفت. جر و بحث کردیم و ابراز عقیده و حالا که شاهد ادامه نمایش این مجموعه هستیم.

چنین شرایطی را قبل از این هم تجربه کرده بودیم. فیلم ها و مجموعه ها و مسابقاتی بود که بعضی ها از نمایش و برگزاری اش وحشت داشتند و بعضی ها هم که موافق برگزاری و نمایش این آثار بودند. با این وجود قبل از هر بحث و ابراز عقیده ای، جلوی نمایش و برگزاری اش گرفته شد. پیش از آنکه حتی به مرحله گفت و گو برسیم. پیش از اینکه حتی وقت کنیم نظرمان را به هم بگوییم یا مسیر وقوع آن اتفاق را اصلاح کنیم. جلوی نمایش فلان فیلم گرفته شد و آن یکی را از ادامه فعالیت محروم کردیم و اینها.

پس ادامه نمایش "شب های برره" اتفاق خیلی خوبی است. بعد از آنکه همه موافق‌ها و مخالف ها حرف های شان را زدند. داریم بالغ می شویم. داریم بزرگ می‌شویم. فاصله مان با اهالی برره، همین طور دارد بیشتر و بیشتر می شود. خدایا شکرت.

منبع:http://www.asianews.ir/main1.asp?a_id=21251

----------------------------------------------------------------------------------------

گفت‌وگو با برزو ارجمند, بازیگر تلویزیون و سینما

۸۴/۸/۳۰ - ۸:۲۹ - آسیا - علی خماند

(متن این مصاحبه رو به صورت کامل نیاوردم .فقط اونهایی که مربوط به مهران مدیری و برره هست رو گذاشتم.اگه خواستید کامل بخونید از لینکی که گذاشتم استفاده کنید.)

نظرتان در مورد طنز كار برره, آقای مدیری چیست؟

خیلی دوست دارم, فوق‌العاده و بی‌نظیر. حتی یك قسمت هم با آقای مدیری كار كردم. ایشان یك نابغه است و این را شك ندارم. او به خوبی می‌داند كه از چه بازیگری چطور بازیگری بگیرد و توانایی بسیار بالایی دارد. از بازی سیامك انصاری نیز در این سریال واقعاً لذت بردم.

تجربه كار با گروه برره چطور بود؟

عالی, من 7-6 ساعت در كنار آنها بودم و چیزهای زیادی آموختم و علاقه‌مند شدم.

منبع:http://www.asianews.ir/main1.asp?a_id=20579

 
نوشته شده توسط الهه در پنجشنبه 24 آذر 1384 و ساعت 09:12 ق.ظ