تبلیغات
|-| Mehran Modiri |-| - "شب‌های برره"؛ تجربه‌ای موفق برای تلویزیون

|-| Mehran Modiri |-|

"شب‌های برره"؛ تجربه‌ای موفق برای تلویزیون
پنجشنبه 22 دی 1384

در ادامه پرونده ای که خبرگزاری مهر برای شب های برره درست کرده با عنوان "شب‌های برره"؛ تجربه‌ای موفق برای تلویزیونُ مطلب زیر رو بخونید این سومیشه دو تای دیگش رو در پست های قبلی دیدید.احتمالا در چند روز آینده بقیه این پرونده هم به روی سایت مهر میاد.

مهر:

نکات آموزشی "شب‌های برره" زیاد است / روابط اجتماعی در این مجموعه به زیبایی نقد می‌شود

فریدون فرهودی یکی از نکات قابل تامل مجموعه "شب‌های برره" را انتخاب مناسب سوژه‌ها دانست و گفت: "این مجموعه با زبان شیرین مسائل جامعه را نقد می‌کند و به همین دلیل بینندگان با دیدن آن همذات‌پنداری می‌کنند و رفتارهای خوب و بد خود را در "شب‌های برره" می‌بینند."

نویسنده فیلمنامه فیلم‌های "ساحره"، "تیک" و "تکیه بر باد" در گفتگو با خبرنگار تلویزیون "مهر" درباره مجموعه "شب‌های برره" گفت: "به نظرم این مجموعه از معدود کارهای اپیزودیک طنز است که به سراغ سوژه‌های مردمی رفته و به زیبایی نقاط قوت و ضعف روابط اجتماعی و رفتار آدم‌ها را نشان می‌دهد. در واقع نگاه ظریفی داشته به معضلاتی که در این رابطه وجود دارد. یکی از نکات قابل تامل مجموعه "شب‌های برره" انتخاب مناسب سوژه‌هاست، چرا که با زبان شیرین مسائل جامعه را نقد می‌کند، به همین دلیل بینندگان با دیدن این مجموعه همذات‌پنداری می‌کنند و رفتارهای خوب و بد خود را در آن می‌بینند."

فرهودی درباره اینکه آیا تعدد نویسندگان در این مجموعه به این موضوع کمک کرده است یا خیر، افزود: "مسلماً کمک کرده است. با توجه به این که هر نویسنده‌ای دلمشغولی‌های خودش را دارد، یک تیم نگارش می‌تواند به تنوع سوژه‌ها در کار کمک کند. همچنین سرپرست نویسندگان پیمان قاسمخانی است که بر متن‌های این مجموعه نظارت دارد، حتی سوژه‌های انتخاب شده نشان از هماهنگی بین نویسندگان این مجموعه است. برخلاف برخی از کارها که تعدد نویسندگان منجر به تداخل کار می‌شود، اما در این مجموعه این مساله دیده نمی‌شود و متن‌ها یکدست هستند."

این فیلمنامه‌نویس در ادامه افزود: "داستان‌های این مجموعه در عین اینکه پیچیده نیست و به سادگی موضوعات برای مردم قابل فهم است، به کسی هم برنمی‌خورد، چرا که با زبان شیرین مسائل را مطرح می‌کند. علاوه براین مهران مدیری هم مخاطب خود را می‌شناسد که چگونه کاراکترها را انتخاب کند تا بینندکان پس نزنند. البته در این کار سعی شده فاصله‌گذاری با دوربین هم انجام شود. در برخی از مواقع مهران مدیری به خوبی از این تجربه استفاده کرده است، اما در بعضی از مواقع برخلاف انتظار بهره برده نشده است. البته این مساله به سلیقه کارگردان کار هم مربوط می‌شود."

فرهودی که فیلمنامه "دختری با کفش‌های کتانی" را به همراه پیمان قاسمخانی نوشته، خاطرنشان کرد: "نکات آموزشی این مجموعه به نسبت بخش سرگرم‌کننده بیشتر است. البته این نکات آموزشی خیلی غیرمستقیم مطرح می‌شود و از شعار دوری کرده است. جنس بازی‌ها هم در "شب‌های برره" قابل تقدیر است که با وجود اینکه دایره بازی‌ها در کارهای طنز محدود است، اما بازیگران این مجموعه با توجه به توانایی‌هایشان از عهده نقش‌ها به خوبی برآمده‌اند."
نوشته شده توسط الهه در پنجشنبه 22 دی 1384 و ساعت 05:01 ق.ظ