تبلیغات
|-| Mehran Modiri |-| - /شبهای برره از دیدگاه گل‌آقا/

|-| Mehran Modiri |-|

/شبهای برره از دیدگاه گل‌آقا/
پنجشنبه 22 دی 1384

پوپك صابری فومنی در گفتگو با ایرانیوز:
مهران مدیری، تابو شكنی كرده است
شب‌های برره، برخی از رفتارهای اشتباه رایج را اصلاح خواهد كرد

مجموعه طنز «شب‌های برره» در اصلاح برخی از نمادها و فرهنگ‌هایی كه به اشتباه میان مردم رواج یافته تأثیر قابل توجهی را داشته است و از آنجا كه مجموعه‌های طنز تلویزیونی، در ارائه اثری فرهنگی ناموفق بوده‌اند ودر واقع كار فرهنگی مفیدی را تا پیش از این برای مخاطبان ارائه نداده بودیم، مجموعه «شب‌های برره» توانسته به خوبی از عهده این رسالت برآید.
پوپك صابری فومنی،فرزند مرحوم كیومرث صابری فومنی و مدیر مسوول مجله گل آقا در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرانیوز، با بیان این كه آثار طنز لزوماً نباید به اصلاح معایب و نقص‌های رفتاری بپردازند، گفت: رسالت عمده آثار كمدی ایجاد زنگ تفریحی برای مخاطبان است، اما مجموعه «شب‌های برره» با شیوه انتقادی مطلوب، سعی در برطرف كردن برخی از مسائل و صفات ناپسندیده در جامعه دارد و در واقع علاوه بر ایجاد روحیه نشاط در میان مخاطبان، این بار اضافی را هم متحمل می‌شود.
وی به لهجه خاص به كار گرفته شده در «شب‌های برره» اشاره كرد و در این باره افزود: تلفظ گوناگون لغات و بازی با كلمات از قابلیت‌های زبان فارسی است و عوامل سازنده این مجموعه با ابتكاراتی جدید به ساخت واژه‌ها و كشف اصطلاحات جدید روی آورده‌اند. این مسئله نباید به منزله توهین به لهجه‌ها و زبان‌های گوناگون تلقی شود.
صابری استقبال مخاطبان را از این گونه اصطلاحات منجر به ماندگار شدن این گونه مجموعه ها دانست و گفت: هر عبارت و اصطلاحی كه در فیلم‌ها و آثار تلویزیونی مورد پسند مخاطب واقع شود، فراگیر می‌شود و پس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد.
وی با بیان این كه روحیه نقدپذیری در جامعه وجود ندارد، تصریح كرد: از آنجا كه مجموعه‌های طنز تلویزیونی، در ارائه اثری فرهنگی ناموفق بوده‌اند ودر واقع كار فرهنگی مفیدی را تا پیش از این برای مخاطبان ارائه نداده بودیم، مجموعه «شب‌های برره» توانسته به خوبی از عهده این رسالت برآید.
صابری با انتقاد از نظریات آنانكه او آنها را قشر به ظاهر روشنفكر جامعه نامید گفت: به عقیده من این قشر با همه مسائلی كه در میان مخاطبان با استقبال روبه‌رو می‌شود، مخالف هستند و به گونه‌ای می‌خواهند خود را جدای از مردم عادی جامعه بدانند. این در حالی است كه عده بسیاری از این قشر از تماشای مجموعه «شب‌های برره» لذت می‌برند، اما هر شب نیز به نقد منفی این مجموعه می‌پردازند. در واقع آنها به هر پدیده نوظهور واكنش منفی نشان می‌دهند.
وی اساسی‌ترین علل موفقیت این مجموعه را كارگردانی خوب آن دانست و افزود: مهران مدیری تابوشكن است و در ساخت مجموعه‌های خود به ویژه «شب‌های برره» با بهره‌گیری از متن و مجموعه عوامل خوب توانسته نظر بسیاری از مخاطبان را به خود جلب كند.
http://www.iranews.org/Default.asp?@=5715

به پست قبلی هم سر بزنید.اگه خواستید کامنت بذارید اونجا بذارید.
نوشته شده توسط الهه در پنجشنبه 22 دی 1384 و ساعت 06:01 ق.ظ