تبلیغات
|-| Mehran Modiri |-| - بیشترین تندیس‌های بخش تلویزیون به "شب‌های برره" رسید

|-| Mehran Modiri |-|

بیشترین تندیس‌های بخش تلویزیون به "شب‌های برره" رسید
جمعه 10 شهریور 1385

خبرگزاری مهر- نهمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر شب گذشته با برگزاری مراسمی در تالار بزرگ وزارت کشور به کار خود پایان داد و بیشترین تندیس‌های حافظ در بخش تلویزیون به مجموعه "شب‌های برره" و در بخش سینما به "خیلی دور، خیلی نزدیک" تعلق گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، جشن امسال دنیای تصویر دقایقی پس از ساعت هشت شب با نواخته شدن سرود ملی آغاز شد و پس از قرائت قران، امیرحسین مدرس برای شروع جشن ساقی نامه حافظ را خواند.

پیش از حضور علی معلم روی سن، لیلا اوتادی متنی مربوط به فیلم های سینمایی اکران شده در سال 84 را خواند که در این متن اسامی تمامی فیلم هایی که باید در نهمین دوره جشن دنیای تصویر مورد داوری قرار می گرفتند، ذکر شده بود و سپس با حضور معلم روی صحنه مراسم اهدا تندیس های بیست و پنج گانه این دور از جشن آغاز شد.

معلم پیش از شروع اهدا تندیس ها متذکر شد که در دوره نهم جشن دنیای تصویر تندیس بهترین چهره تلویزیونی اهدا نخواهد شد و دلیل آن را اینچنین عنوان کرد: "به نظر می رسد در یکی دو سال اخیر در برنامه های گفتگومحور روال مشخصی وجود دارد که بر اساس آن تسلط مجری بر موضوعات، شناخت، هوش و ... ضروری شناخته نمی شود و حتی در مواردی از تداوم فعالیت مجری هایی که به درستی کار خود را انجام می دهند، جلوگیری می شود. بنابراین، امسال داوران از انتخاب برگزیده برای این بخش خودداری می کنند."

اهدا تندیس ها با معرفی برگزیدگان بخش تلویزیونی آغاز شد. اولین فردی که از میان هنرمندان حاضر در سالن انتخاب شد و برای اهدا تندیس روی سن قرار گرفت، امین تارخ بود. او پس معرفی نامزدهای بخش بهترین بازیگر مرد کمدی، از سیامک انصاری و مهران مدیری به صورت مشترک به عنوان برندگان این بخش نام برد. به دلیل حاضر نبودن انصاری در سالن جایزه او را محمد شیری دریافت کرد و مهران مدیری برای گرفتن تندیس حافظ روی سن رفت.

هیات داوران برای انتخاب انصاری به عنوان برنده این جایزه چنین توضیح داده بود: "خلق تصویر مناسب و ظریف از روزنامه نگار و نویسنده روشنفکری که در شرایط عجیبی قرار گرفته است." همچنین مهران مدیری برای خلق تیپ تازه و ایفای نقش شخصیتی که بر خلاف نداشتن هوش زیاد بیشترین تاثیر را بر اتفاقات می گذارد، این جایزه را به دست آورد.

بهترین بازیگر زن کمدی هم از میان اهالی برره انتخاب شد. گوهر خیراندیش که برگزیده این بخش را معرفی می کرد، بهنوش بختیاری را برای بازی در مجموعه "شب های برره" و به خاطر درست تصویرکردن شخصیت دختری پرادعا و خودبین برنده این بخش معرفی کرد.

در میان نامزدهای بخش بهترین بازیگر مرد درام مهدی فخیم زاده با معرفی داریوش ارجمند به عنوان فرد برگزیده برای بازی در "حس سوم" انتخاب شد. علت انتخاب وی "یکدستی و تعادل در ایفای نقشی نامتعادل در عین داشتن چند مسئولیت در یک پروژه" بود. مهتاب کرامتی که اخیراً به عنوان سفیر حسن نیت یونیسف در ایران انتخاب شده، تندیس حافظ بهترین بازیگر زن درام را به نسرین مقانلو برای ویژگی های بیان و بازی چهره اش در "حس سوم" اهدا کرد.

سومین تندیس زمانی به مجموعه "شب های برره" تعلق گرفت که جایزه بهترین فیلمنامه معرفی شد. گروه نویسندگان این مجموعه تلویزیونی متشکل از پیمان و مهراب قاسم خانی، خشایار الوند و امیرمهدی ژوله جایزه را برای نگارش متنی یکدست و شوخی های هوشمندانه در آن این جایزه را به دست آوردند.

محمدرضا شریفی نیا از میان هنرمندان حاضر در سالن برای اهدای تندیس بهترین کارگردانی مجموعه تلویزیونی انتخاب شد. شریفی نیا تندیس را برای ایجاد لحظات کمیک و تلخ در قسمت پایانی مجموعه "متهم گریخت" با وجود مشکلات شوخی نویسی به رضا عطاران اهدا کرد. در پایان اهدا تندیس های بخش تلویزیونی، جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی از میان چهار کاندیدای معرفی شده به حسن شکوهی و محسن چگینی برای تهیه مجموعه "شب های برره" تعلق گرفت.

پیش از آنکه جایزه بخش بهترین ترانه تیتراژ اعلام شود، علی معلم توضیحاتی را برای قراردادن چنین بخشی در جشن ارائه کرد: "چند سالی است که اهمیت ترانه تیتراژها در مجموعه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی بالا رفته است. از همین رو لازم دانستیم تا بخشی را برای انتخاب برترین های این قسمت در جشن دنیای تصویر ایجاد کنیم."

رضا یزدانی خواننده فیلم سینمایی "حکم" به کارگزدانی مسعود کیمیایی از سوی فرهاد آئیش به عنوان برنده اولین تندیس بهترین ترانه تیتراژ جشن دنیای تصویر معرفی شد. او به خاطر همخوانی متن با فیلم و اجرای ترانه با فضای ذهنی و حسی توانست این جایزه را به دست آورد. یزدانی پس از کسب جایزه، ترانه لاله زار را اجرا کرد.

هر سال در بخش انیمیشن، فیلم کوتاه و مستند، یک تندیس حافظ اهدا می شود. مهناز افشار امسال وحید نصیریان را برای ساخت انیمیشن "حافظ" به دلیل ایجاد تنوع و تجربه خاص در انیمیشن و کار با فرم و مضامین ایرانی به عنوان برنده این بخش معرفی کرد. امیر پوریا از اعضا هیات داوران نهمین جشن دنیای تصویر جایزه فعالیت پربار در عرصه نوشتاری را برای نگاه تخصصی و دقیق در انتخاب مطالب خارجی و روان بودن متن ترجمه شده به سعید خاموش برای مجموعه فعالیت هایش اهدا کرد.

طبق روال هر سال در نهمین جشن هم یکی از اهالی پیشکسوت سینمای ایران جایزه یک عمر فعالیت هنری را به دست آورد. عزت اله انتظامی که خود سال گذشته این جایزه را از دستان مسعود کیمیایی گرفته بود برای اهدا تندیس این بخش روی صحنه حاضر شد. او جایزه یک عمر فعالیت هنری را به داریوش مهرجویی سپرد. انتظامی و مهرجویی در فیلم درخشان "گاو" با یکدیگر همکاری کرده اند.

معلم علت اهدا این تندیس را به مهرجویی چنین عنوان کرد: "نقش مهرجویی در سینمای ایران از فیلم اولش تاکنون غیرقابل انکار است. کمتر فیلمسازی همانند مهرجویی کارنامه ای دارد که تعدادی بسیار کم فیلم متوسط و بد در آن جای گرفته است." تندیس یک عمر فعالیت هنری به دلیل استمرار در ساخت فیلم سینمایی در آستانه چهلمین سال فعالیت هنری و به دلیل تامل در زندگی افراد از مهاجرت روستائیان گرفته تا عشق و جدایی و تردیدهای روشنفکری به داریوش مهرجویی اهدا شد.

در حالی که ساعت از 22:30 گذشته بود، اهدا تندیس های بخش سینمایی آغاز شد. بهمن اردلان برای صدابرداری و صداگذاری "خیلی دور، خیلی نزدیک" جایزه بهترین صدا را از حسام نواب صفوی دریافت کرد. لاله و ستاره اسکندری پس از معرفی کاندیداهای بخش بهترین تدوین از بهرام دهقانی برای تدوین "خیلی دور، خیلی نزدیک" به عنوان برنده این بخش نام بردند.

در بخش بهترین طراحی صحنه و لباس سه کاندیدا معرفی شده بود که سحر ذکریا از علی رفیعی برای "ماهی ها عاشق می شوند" به عنوان برنده این بخش نام برد. جایزه بهترین موسیقی فیلم هم به محمدرضا علیقلی برای "خیلی دور، خیلی نزدیک" تعلق گرفت که به دلیل حاضر نبودن وی در سالن مسعود رایگان جایزه را از دستان مجید انتظامی دریافت کرد. سعید راد تندیس حافظ بهترین فیلمبرداری را به علیرضا زرین دست برای فیلمبرداری "حکم" داد.

بر اساس تصمیم برگزارکنندگان جشن دنیای تصویر در بخش بهترین بازیگری فیلم های سینمایی دو تندیس به کاندیداهای معرفی شده در هر دو بخش زنان و مردان اهدا شد. پژمان بازغی پس از معرفی نامزدهای بخش بهترین بازیگر مرد، تندیس حافظ را برای کوشش درونی و فیزیکی برای نمایش احساسات و حرکات یک فرد نابینا به پرویز پرستویی برای بازی  در "بید مجنون" اهدا کرد و به این شکل پرستویی برای پنجمین بار تندیس حافظ را به دست آورد.

برای معرفی دومین برگزیده بازیگر مرد، سعید کنگرانی روی سن حاضر شد. او این جایره را به رضا کیانیان برای پرهیز از نمایشگری رایج در تصویرکردن شخصیتی که اختلاف سنی زیاد با بازیگر دارد در "یک بوس کوچولو" اهدا کرد. در بخش بهترین بازیگر زن آناهیتا نعمتی تندیس حافظ را به فرشته صدرعرفایی برای بازی در "کافه ترانزیت" سپرد و مهتاب نصیرپور دومین جایزه بهترین بازیگر زن را به رویا نونهالی برای بازی در "ماهی ها عاشق می شوند" اهدا کرد.

محمد رحمانیان از کامبوزیا پرتوی به عنوان نویسنده بهترین فیلمنامه برای نگارش فیلمنامه "کافه ترانزیت" نام برد. همانطور که در جشنواره فیلم فجر اصغر فرهادی برای کارگردانی "چهارشنبه سوری" موفق به کسب جایزه شده بود، در جشن دنیای تصویر هم داوران او را به عنوان برگزیده جایزه بهترین کارگردانی انتخاب کردند. فرهادی جایزه خود را از مریلا زارعی گرفت.

"
خیلی دور، خیلی نزدیک" به کارگردانی و تهیه کنندگی رضا میرکریمی با دریافت جایزه بهترین فیلم رکورد تصاحب بیشترین تندیس حافظ جشن نهم را از آن خود کرد. همچنین در بخش پایانی مراسم جایزه ویژه هیات داوران اهدا شد. مجید مجیدی با ساخت "بید مجنون" این جایزه را از جهانگیر الماسی گرفت.

 

 
نوشته شده توسط الهه در جمعه 10 شهریور 1385 و ساعت 12:09 ب.ظ